Ogłoszenia duszpasterskie

5 kwietnia 2020 r.

 1. Z bólem serca informujemy was, drodzy parafianie, że nie możemy dać wam okazji do spowiedzi przed świętami. Jeśli nie popełniliście grzechu ciężkiego, wzbudźcie w sobie żal za grzechy i pragnienie szczerej poprawy. Wtedy możecie przyjąć duchowo Komunię św. Zakaz spowiedzi wydał nam biskup ordynariusz.
 2. W Wielki Czwartek Liturgię Wieczerzy Pańskiej rozpoczniemy o godz. 18.00, w Wielki Piątek również o 18.00 zaś w Wielką Sobotę o 19.00. Z nakazu biskupa ordynariusza te nabożeństwa odbywać się będą przy zamkniętych drzwiach kościoła. Będzie można w nich uczestniczyć jedynie przez Internet. 
 3. W piątek o godz. 10.00 chcemy odprawić nabożeństwo Drogi Krzyżowej, ale bez udziału wiernych. Bedą tylko sami kapłani.
 4. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły czyli powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych oraz ograniczenie ilości spożywanych pokarmów. W Wielką Sobotę post nie jest nakazany ale zalecany. W tradycji naszej nie spożywało się w tym dniu mięsa. Jeśli was stać to zachowajcie post i w sobotę.
 5. W wielką sobotę nie będziemy święcić potraw wielkanocnych. Nie będzie też Ciemnicy, Bożego Grobu ani wieczornej adoracji. Najprawdopodobniej w Święta Wielkanocne będzie nadal obowiązywał zakaz gromadzenia się wiernych w kościele. Bardzo prosimy aby przestrzegać tych zakazów.
 6. Zapraszamy was do włączenia się do modlitwy o 12.00, 15.00 i 21.00 przez internet. To nas łączy i ożywia wiarę.(36)
 7. Serdecznie dziękujemy za finansowe wsparcie naszej parafii czy to przez ofiary składane do skarbony w kościele czy też przelewane na konto parafii. 

29 marca 2020 r.

 1. Trwająca epidemia koronawirusa skłoniła biskupa Ordynariusza do wydania kolejnych ograniczeń dla wiernych. 
  1. Na Mszy św. może być jedynie pięć osób. Pierwszeństwo mają osoby zamawiające intencję. Podobnie jest z Mszą św. pogrzebową. Ponadto biskup nakazał nam, aby najpierw odbyły się ceremonie na cmentarzu a po nich Msza św. w kościele. 
  2. Mamy zakaz spowiadania nawet przed świętami. 
  3. Ceremonie Wielkiego Tygodnia odbywać się będą przy drzwiach zamkniętych. 
  4. Nie będziemy mogli poświęcić potraw wielkanocnych. Zachęcamy, aby zrobił to gospodarz domu. Pomocne teksty znajdują się na stronie internetowej parafii. 
  5. Woda święcona znajduje się w kościele obok stolika z książeczkami i można się w nią zaopatrzyć. 
  6. Kościół jest cały dzień otwarty. Zachęcamy do włączenia się, poprzez sieć internetową, do wspólnej modlitwy o godz. 12.00, 15.00 oraz 21.00. 
  7. Od poniedziałku Msze św. poranna i wieczorna odbywać się będą w kościele głównym, aby mogli w niej uczestniczyć, poprzez łącza internetowe ci, którzy pozostali w domu. 
  8. Wielu rodziców pyta o termin Komunii św. dzieci z klasy trzeciej. Niestety nie potrafimy dać wam jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od władz państwowych, kiedy zezwolą na zgromadzenia większej ilości osób. Może się zdarzyć, że termin majowy będzie nieaktualny. Jak tylko będziemy wiedzieć więcej niezwłocznie was poinformujemy. 
  9. Podobnie ma się sprawa z terminem bierzmowania. Najprawdopodobniej o jakichkolwiek zmianach dotyczących restrykcji społecznych, dowiemy się dopiero 11 kwietnia.

 

 1. W tym tygodniu będziemy obchodzić pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwszą sobotę miesiąca. Jak już informowaliśmy, nie będzie okazji do spowiedzi a także do Komunii św.

 

 1. W piątek nie będzie nabożeństwa Drogi Krzyżowej a dzisiaj Gorzkich Żali. (37)
 2. Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone w skarbonach lub przelane na konto parafii.  Mimo znikomej liczby uczestniczących we Mszach św. parafia musi dalej funkcjonować. Dziękujemy za troskę i zrozumienie. 

22 marca 2020 r.

 1. Decyzją biskupa Ordynariusza wszystkie Msze św., aż do odwołania, bedą odbywać się bez udziału organisty oraz ministrantów. Bardzo prosimy, aby na pogrzeby przychodziła tylko rodzina. Dalej obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Biskupi zachęcają do przyjmowania Komunii św. na rękę, lecz dbajcie, aby ręka była czysta. W związku z epidemią nie będziemy odwiedzać chorych z posługą sakramentalną. Wyjątkiem są chorzy w bliskim niebezpieczeństwie śmierci. Prosimy unikać większych zgromadzeń. Biskupi zalecają, aby w czasie epidemii nie przychodzić na Mszę św. do kościoła, ale korzystać z transmisji radiowych, telewizyjnych lub przekazów internetowych.
 2. Redakcja Gościa Niedzielnego oraz Źródła zawiesiły kolportaż swoich czasopism w parafiach, aż do odwołania. Można je nabyć jedynie w punktach sprzedaży prasy.
 3. W piątek nie będzie nabożeństwa Drogi Krzyżowej a dzisiaj Gorzkich Żali.
 4. Zachęcamy do włączenia się do wspólnej modlitwy duchowo albo przez internet. Codziennie o godz. 12.00 odmawiamy w kościele różaniec; o 15.00 Koronkę do Miłosierdzia Bożego zaś o 21.00 śpiewamy Apel Jasnogórski oraz odmawiamy dziesiątkę różańca. 
 5. W związku z tym, że obecnie na Mszę św. niedzielną przychodzi niewiele osób, wielu parafian sugeruje, aby zorganizować jakiś inny sposób składania ofiar niż na tacę. Jest taka możliwość albo przez przelanie środków na konto parafialne, albo złożenie ofiary do skarbony, która znajduje się niedaleko drzwi wejściowych. Numer konta podany jest na parafialnej stronie internetowej.
 6. Najprawdopodobniej czas przymusowego pobytu w domu potrwa do świąt, dlatego zwracamy się z prośbą, aby nie odkładać spowiedzi na czas Wielkiego Tygodnia. Obowiązuje nas restrykcyjny przepis ograniczenia ilości osób w kościele oraz obowiązkowej dezynfekcji . W obecnym czasie spowiadamy normalnie przed każdą Mszą św. oraz w sobotę od 17.00.

15 marca 2020

 1. W środę o 19.00 kolejne czuwanie ku czci św. Barbary. 
 2. W czwartek przypada uroczystość św. Józefa.
 3. W piątek nie będzie nabożeństwa Drogi Krzyżowej w kościele.
 4. W sobotę od 17.oo adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
 5. Dzisiaj nie będzie Gorzkich Żali. 
 6. Tegoroczny Wielki Post będzie zapewne czasem pod wieloma względami wyjątkowym. Wszystko za sprawą szalejącego koronawirusa. Dotknąć może wszystkich, ale najbardziej narażone są osoby starsze i schorowane. Te osoby wymagają szczególnego potraktowania. Jeśli takie żyją w pobliżu was nie bójcie się zapytać czy czegoś nie potrzebują: może jakieś drobne zakupy, może lekarstwa, może coś innego. NIe bądźcie oziębli i obojętni. Odwołujemy wszelkie spotkania grup formacyjnych istniejących przy parafii. Do końca marca prosimy, aby osoby starsze, schorowane, dzieci i ci wszyscy, którzy boją się zarażenia wirusem, nie przychodziły na Mszę św niedzielną a jedynie korzystały z transmisji czy to radiowych, telewizyjnych czy też z przekazu internetowego z naszego kościoła. Prosimy, aby korzystać ze spowiedzi nie ustawiając się w kolejkach. Jest to istotne zwłaszcza przed świętami. Nie korzystajcie z pojemników z wodą święconą, które są przy drzwiach wejściowych. Gdyby ktoś potrzebował wody święconej, zawsze może o nią poprosić w zakrystii. Biskupi polscy sugerują, aby Komunię św. przyjmować na rękę a potem samemu podać sobie do ust. Baczcie jednak, aby ta ręka była czysta. Jak sami widzicie tegoroczny okres Wielkiego Postu jest czasem wyjątkowym. Zapewne Bóg chce nas czegoś nauczyć i o czymś powiedzieć. Nasłuchujmy. Chcemy wołać do Boga o pomoc i ukojenie naszych serc. Codziennie do końca marca będziemy o 12.00 odmawiać różaniec , o 15.00 Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Nie zapraszamy was, chociaż kościół będzie otwarty. Natomiast o 21.00 zabije nasz największy dzwon na wieży kościoła. Wtedy prosimy was o modlitwę w domach. Jeśli to możliwe zgromadźcie się wszyscy i odmówcie Apel Jasnogórski oraz dziesiątkę różańca. My kapłani zrobimy to samo w kościele przed Najświętszym Sakramentem. Jeśli macie w domu gromnicę - zapalcie ją, jeśli nie - zapalcie jakąkolwiek świece i wokół niej się zgromadźcie. Gdyby ktoś nie miał świecy w domu, to proszę zabrać jedną z tych wyłożonych na stoliku z książeczkami.
 7. Dzisiaj o 14.00 Msza św. chrzcielna i za dzieci roczne.
 8. Serdecznie dziękujemy za wszelkie ofiary złożone na potrzeby parafii. Rozpoczęliśmy remont wieży kościoła. Trwają przygotowania do wymiany szyb pomiędzy kaplicą i kościołem oraz do malowania wieży kościoła od frontu oraz od strony dachu. 

8 marca 2020 r.

 1. Rozpoczynamy dzisiaj Rekolekcje Wielkopostne dla dorosłych i dzieci. Będą trwać do środy włącznie. Dokładny program wywieszony jest w gablocie na zewnątrz kościoła oraz dostępny jest na parafialnej stronie internetowej. W dni rekolekcyjne Msza św. poranna z nauką ogólną będzie rozpoczynać się o 7.30; o godz. 9.00 będzie spotkanie dla dzieci z klas I-III, o 10.00 dla dzieci z klas IV - VI; o 12.00 zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej zaś o 15.00 będzie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.O godz. 18.oo Msza św. z nauką ogólną. W poniedziałek o 19.10 nauka stanowa dla dziewcząt oraz kobiet; we wtorek o tej samej porze dla młodzieńców oraz mężczyzn. Rekolekcje prowadzić będzie o. Joel-Franciszkanin.
 2. Spowiadamy przed każdą Mszą św. a ponadto w poniedziałek, wtorek i w środę od 15.30 - 16.00 oraz od 17.30 - 18.00. Składka zbierana w środę przeznaczona będzie na potrzeby Zakonu Ojców Franciszkanów.
 3. W piątek o 17.15 nabożeństwo Drogi Krzyżowej. 
 4. W sobotę od 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
 5. W przyszłą niedzielę o 14.oo Msza św. chrzcielna i za dzieci roczne. Katecheza dla rodziców i chrzestnych będzie głoszona w sobotę o 19.00 w Auli kard. Wyszyńskiego.
 6. Za tydzień składka przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii. Prosimy o hojniejszy dar.
 7. Tegoroczna Pielgrzymka do Łagiewnik pod Krakowem odbędzie się w dniach od 30 kwietnia do 3 maja. Zapisy wyłącznie w kancelarii parafialnej do 5 kwietnia.
 8. Dzisiaj o 15.15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

1 marca 2020 r.

 1. W środę wspominać będziemy św. Kazimierza.
 2. W środę o 17.30 odmawiamy różaniec w intencji naszych rodzin i przygotowujących się do założenia rodziny. Do wspólnej modlitwy zapraszamy szczególnie rodziców dorosłych już dzieci.
 3. W tym tygodniu obchodzić będziemy I-wszy czwartek, I-wszy piątek i I-wszą sobotę miesiąca. W czwartek o 6.30 Msza św. w int. kapłanów o ich uświęcenie oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne; w piątek o 8.00 dodatkowa Msza św. z nabożeństwem; w sobotę o 6.00 śpiewamy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP potem Msza św. wynagradzająca za grzechy nasze i całego świata.
 4. Chorych i starszych parafian odwiedzimy z posługą sakramentalną w sobotę. Prosimy ich zgłosić w kancelarii lub w zakrystii.
 5. Spowiadamy przed każdą Mszą św. a w tym tygodniu po południu już od 17.30. Zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi i Komunii św. tak młodszych jak i starszych parafian.
 6. W piątek o 17.15 Droga Krzyżowa.
 7. Dzisiejsza kwesta przed kościołem przeznaczona jest na potrzeby charytatywne naszej parafii. Z zebranych ofiar dopłacamy dzieciom do obiadów oraz udzielamy doraźnej pomocy potrzebującym. Za wszelkie ofiary serdecznie dziękujemy.
 8. Comiesięczne zebranie osób z Wolontariatu Charytatywnego odbędzie się w środę o 18.45 w Auli św. Wawrzyńca.
 9. Chłopców, którzy chcieliby służyć przy ołtarzu jako ministranci zapraszamy na zbiórkę w sobotę 7 marca na godz. 9.00 do salki katechetycznej. Kandydaci powinni mieć zgodę przynajmniej jednego z rodziców.
 10. Od przyszłej niedzieli rozpoczynają się nasze Parafialne Rekolekcje Wielkopostne. Prowadzić je będzie o. Joel - Franciszkanin. Plan Rekolekcji wywieszony jest na drzwiach kościoła oraz dostępny jest na internetowej stronie parafii. Prosimy się z nim zapoznać i zaplanować tak swoje zajęcia, aby móc skorzystać z nauk rekolekcyjnych.
 11. Dzisiaj o 15.15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W tym roku kazania pasyjne będzie głosił ks. Michał Bogacz.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Barbary w Czechowicach - Dziedzicach, siedziba: Czechowice-Dziedzice, Węglowa 56.